Cmentarz Rakowicki w Krakowie
Cmentarz Rakowicki w Krakowie to jedno z najważniejszych i najstarszych miejsc spoczynku w Polsce. Jest to miejsce pełne historii i kultury, które warto odwiedzić w związku ze zbliżającym się świętem zmarłych.
Cmentarz ten został założony w 1803 roku i jest miejscem pochówku zwykłych obywateli Krakowa oraz zasłużonych twórców kultury, nauki, przedstawicieli znanych rodów, działaczy niepodległościowych, politycznych i społecznych, uczestników powstań oraz wojen światowych. Ma powierzchnię 42 ha i znajduje się na nim ponad 75 tysięcy grobów. W 1976 roku cmentarz został wpisany do rejestru zabytków.
Można tu znaleźć piękne nagrobki, kaplice i mauzolea, które stanowią świadectwo różnych okresów w historii sztuki sepulkralnej. Jego najstarszą część została zaprojektowana w formie parku z punktem centralnym – kaplicą, za którą alejki układają się w kształt półkola. To symboliczne, przypominające bramę ułożenie miało odzwierciedlać moment przejścia przez wrota do wieczności.
Na tej niezwykłej nekropolii pochowano wielu zasłużonych Polaków. Spacerując główną aleją, dojdziemy do grobu wybitnego malarza Jana Matejki, następnie dotrzemy do nagrobka znanej na świecie aktorki Heleny Modrzejewskiej. Wrażenie robi pomnik nagrobny przedstawiający chłopca czytającego książkę w szkolnej ławce - postać ze spektaklu „Umarła klasa”, zaprojektował dla siebie Tadeusz Kantor, malarz, scenograf, reżyser, twórca teatru Cricot.
Warto także odwiedzić Aleję Zasłużonych – panteon polskiej kultury współczesnej. Znajdziemy tam groby wybitnych postaci: malarza Jerzego Nowosielskiego, założyciela kabaretu Piwnica pod Baranami Piotra Skrzyneckiego z charakterystycznym dzwonkiem podobnym do tego, jakiego używał podczas występów kabaretu, piosenkarza i poety Marka Grechuty z jego popiersiem. W rodzinnym grobowcu spoczywa poetka, laureatka literackiej Nagrody Nobla - Wisława Szymborska.
W Alei Zasłużonych odwiedzimy też groby malarzy: Czesława Rzepińskiego, Jonasza Sterna, Jerzego Panka, aktorów: Eugeniusza Fulde, Stanisławy Zawiszanki, Jerzego Bińczyckiego, Barbary Kwiatkowskiej-Lass, Jerzego Nowaka, pianistów: Haliny Czerny-Stefańskiej i Jana Hoffmana, pisarza Jerzego Broszkiewicza, poety Tadeusza Śliwiaka, pisarza i tłumacza Macieja Słomczyńskiego, prozaika, publicysty i poety Juliana Kawalca. Częstym celem odwiedzin jest także grób Karola, Emilii i Edmunda Wojtyłów – rodziców i brata Jana Pawła II, znajdujący się w części cmentarza przy ulicy Prandoty.
W najstarszej części cmentarza znajdują się też wybitne rzeźby funeralne, w tym Anioł Zemsty (poświęcony ofiarom ostrzału Krakowa przez Austriaków w 1848 roku) i przejmująca postać kobiety w żałobie na grobie Falterów.
Część nekropolii jest nazywana cmentarzem wojskowym, gdyż służyła pochówkom żołnierskim. W osobnych kwaterach spoczywają tu weterani powstania styczniowego, żołnierze austro-węgierscy i rosyjscy polegli w I wojnie światowej, żołnierze brytyjscy, radzieccy i niemieccy polegli w II wojnie światowej oraz, przede wszystkim, żołnierze Wojska Polskiego. Własną kwaterę mają też żołnierze Armii Czerwonej. W 1997 roku przeniesiono do niej szczątki z grobów Rosjan pochowanych pod Barbakanem.
W okresie Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego, groby na Cmentarzu Rakowickim są ozdabiane zniczami, kwiatami i świecami, tworząc piękny i melancholijny nastrój. To także czas, kiedy rodziny odwiedzają groby swoich bliskich, składając kwiaty i modląc się za zmarłych. Cmentarz Rakowicki to miejsce, które przypomina nam o naszych przodkach i zmarłych, zachęcając do refleksji i pamięci w tym okresie święta.